Udane komercjalizacje – warsztaty z praktykami

Home / Aktualności / Udane komercjalizacje – warsztaty z praktykami

Spotkanie #4

17.05

sala 13 paw.G

10:00-14:00

Udane komercjalizacje – warsztaty z praktykami.

Charakterystyka tematu

W trakcie spotkania będzie możliwość zapoznania się z przykładami udanych komercjalizacji. Autorzy i wynalazcy zaprezentują swoje pomysły i opiszą jak wyglądało przygotowanie do założenia i potem prowadzenie swoich firm.

Planowana jest dyskusja nt. jak radzić sobie z problemami i minimalizować ryzyka w trakcie prowadzenia działalności.

Prelegenci

Izabela Paluch

Dr Izabela Paluch

Prezes Zarządu INTECH PK Sp. z o.o. Spółka celowa Politechniki Krakowskiej.

Temat: Wprowadzenie do problematyki komercjalizacji badań naukowych.

Jak wygląda specjalistyczna pomoc naukowcom/ badaczom w przekształcaniu wyników swoich badań w produkty i usługi rynkowe na poszczególnych etapach: weryfikacji pomysłu, wdrożeniu wyników prac badawczych oraz w znalezieniu partnerów do prowadzenia wspólnych przedsięwzięć gospodarczych, na przykładzie Politechniki Krakowskiej.


Dr inż. Joanna Marnik, dr inż. Tomasz Kapuściński, dr hab. inż. Marian Wysocki, prof. PRz, Zespół Wizji Komputerowej i Optymalizacji, Katedra Informatyki i Automatyki, Politechnika Rzeszowska

Temat: Wizyjne systemy wspomagające osoby niepełnosprawne

W ramach tematu zaprezentowana zostanie komercjalizacja dwóch systemów wspomagających osoby niepełnosprawne. INNOWACJE W SKALI ŚWIATOWEJ!

Aplikacja BlinkMouse

Aplikacja BlinkMouse, pełniąca funkcję myszki ekranowej obsługiwanej za pomocą zamierzonych mrugnięć. Mrugnięcia wykrywane są na podstawie obrazu z kamery.

Powstała z myślą o osobach sparaliżowanych, u których zachowała się funkcja mrugania. W połączeniu z klawiaturą ekranową daje możliwość obsługi komputera bez pośrednictwa standardowych urządzeń peryferyjnych (myszki i klawiatury).

Aplikacja została skomercjalizowana w ramach projektu Inkubator Innowacyjności. Wersja podstawowa jest udostępniana nieodpłatnie, wersja pełna rozpowszechniana w ramach umowy licencyjnej zawartej pomiędzy Politechniką Rzeszowską a Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci z Dysfunkcjami Rozwojowymi BRUNO.

W kwietniu br. Aplikacja BlinkMouse zdobyła pierwsze miejsce w plebiscycie „Soczewki Focusa 2017” w kategorii innowacji informatycznych.

System SyKoMi

System SyKoMi wspiera komunikację osoby głuchoniemej z urzędnikiem. System ten jest aktualnie zainstalowany w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Rzeszowa. Wypowiedzi osoby głuchoniemej w języku migowym są obserwowane przez kamerę i tłumaczone przez komputer na język pisany lub mówiony. Tłumaczenie przedstawiane jest urzędnikowi. Wypowiedzi urzędnika, wybrane przez niego z bazy danych, są przedstawiane osobie głuchoniemej w postaci filmu w języku migowym.

(więcej informacji znajduje się na stronie: http://sykomi.kia.prz.edu.pl/, wyrywek filmowy o systemie w fazie prac przygotowawczych do przekazania go Urzędowi Miasta Rzeszowa, pochodzący z ogólnopolskiego programu informacyjnego Teleexpress, pod linkiem http://teleexpress.tvp.pl/25475900/tlumacz-migania).

System SyKoMi został wdrożony dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu w ramach projektu TANGO, prowadzonego przez NCN i NCBiR.


Szymon Filipowski

Dr Szymon Filipowski

SPEKTRONIK – spółka powołana przez zarząd INTECH PK w ramach komercjalizacji wynalazku dr inż. arch. Szymona Filipowskiego z Wydziału Archtektury PK. Powstała firma oferuje urządzenia i usługi związane z innowacyjnym system laserowego skaningu obiektów architektonicznych.

„SPEKTRONIK” oferuje urządzenia i usługi związane z innowacyjnym system laserowego skaningu obiektów architektonicznych.

Opracowane na Politechnice Krakowskiej rozwiązanie służy automatyzacji inwentaryzacji budynków oraz nawet 1000-krotnemu skróceniu czasu związanych z nią pomiarów. Laserowy skaner odróżnia się od konkurencji łatwością obsługi oraz uniwersalnością zastosowania i ma duże szanse na rynkowy sukces w branży architektonicznej i budowalnej oraz przy konserwacji zabytków.


Katarzyna Baka

„Leafy” Kosmetyki naturalne. Firma zajmująca się produkcją i sprzedażą kosmetyków naturalnych (kremów, peelingów, balsamów do ciała, hydrolatów, olei zimno tłoczonych, maseł kosmetycznych, glinki kosmetycznej).

Pomysł na firmę to połączenie długoletniej pasji, jakim jest domowa produkcja kosmetyków naturalnych, mody na organiczne produkty wśród konsumentów, potrzeby powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim oraz doświadczenia w sprzedaży ekologicznych mydeł i kosmetyków w Londynie założycielki Firmy.