W dniu 24 lutego br. dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz dr Łukasz Cieślik, Dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, podpisali porozumienie o współpracy, którego celem jest wzbogacenie form doskonalenia zawodowego nauczycieli z małopolskich szkół i placówek oświatowych.
W pierwszej kolejności realizowane będą działania mające na celu uruchomienie specjalistycznych szkoleń prowadzonych przez ekspertów i pracowników naukowych UEK dla nauczycieli z podstaw przedsiębiorczości i grywalizacji.
Współpraca pozwoli przygotować kompleksowy program wsparcia rozwoju zawodowego dla nauczycieli przedsiębiorczości opracowany zgodnie z treściami nauczania w ramach podstawy programowej dla liceum i technikum. Proponowany cykl szkoleń dla nauczycieli będzie składał się z bloków tematycznych zaprojektowanych tak, aby nauczyciele wyposażeni zostali w wiedzę i materiały, które pozwolą uatrakcyjnić zajęcia z podstaw przedsiębiorczości.
Drugim segmentem współpracy między Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Uniwersytetem Ekonomicznym będzie przygotowanie certyfikowanych szkoleń dla nauczycieli różnych przedmiotów, które zakładają nabycie praktycznych umiejętności w zakresie wykorzystania grywalizacji w dydaktyce. Grywalizacja polega na zastosowaniu mechanizmów z gier komputerowych lub fabularnych w celu zwiększenia zaangażowania uczestników. Może pomagać w motywowaniu uczniów do różnej aktywności, jak również w realizowaniu konkretnych celów dydaktycznych w ciekawy i angażujący sposób. Wykorzystanie grywalizacji, co istotne, wspiera również indywidualizację procesu nauczania.
W ramach współpracy planowane są również działania m.in. w zakresie opracowywania wspólnych projektów doskonalenia zawodowego nauczycieli w Małopolsce; organizacji tematycznych konferencji, warsztatów, seminariów i szkoleń prowadzących do rozwoju regionalnego systemu edukacji.
Szczegółowe informacje na temat organizowanych przedsięwzięć edukacyjnych dla nauczycieli szkół i placówek oświatowych z Małopolski będzie można znaleźć na naszej stronie https://biznes.uek.krakow.pl oraz na stronie MCDN https://mcdn.edu.pl/.
Pierwsze pilotażowe szkolenia dla nauczycieli planowane są już wiosną.
WYPOWIEDZI:
Cieszę się, że współpraca Uniwersytetu Ekonomicznego z Jednostką Samorządu Województwa Małopolskiego przyniesie wiele ciekawych i innowacyjnych projektów. Podnoszenie poziomu edukacji w Regionie, a co za tym idzie wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli w małopolskich placówkach jest jednym z priorytetów Zarządu Województwa Małopolskiego. Uczniowie, posiadający wiedzę ekonomiczną i finansową oraz umiejętności elastycznego zachowania się na rynku pracy są przyszłością naszego Regionu
– wskazuje Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.
Dobrze przygotowani, wszechstronnie wykształceni i pełni pasji nauczyciele są filarem nowoczesnej edukacji oraz obywatelskiego wychowania kolejnych pokoleń młodych Polaków. Podpisane dziś porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie a Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli tworzy przestrzeń dla podejmowania wspólnych inicjatyw edukacyjnych temu służących. Jestem przekonany, że pedagodzy uczestniczący w tych wspólnie realizowanych projektach będą w stanie w sposób efektywny przekazywać uczniom swoją wiedzę. Ci zaś będą potrafili odnaleźć się w otaczającym ich świecie, a w konsekwencji staną się znakomitymi fachowcami, odnoszącymi imponujące sukcesy zawodowe, tworzącymi przyszłość regionu i kraju
– mówi dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Przygotowując ofertę szkoleniową dedykowaną nauczycielom z Małopolski, w sposób szczególny mamy na uwadze katalog kompetencji kluczowych. Współpraca z tak ważnym partnerem jak Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie daje nam szansę na wypracowanie adekwatnej do potrzeb i ciekawej oferty m.in. w zakresie przedsiębiorczości. Jesteśmy przekonani, że partnerska współpraca zaowocuje wieloma cennymi inicjatywami, które będą stanowić wsparcie dla szkół i wzmocnią potencjał rozwojowy regionalnego systemu edukacji
– wyjaśnia dr Łukasz Cieślik, Dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.